O mnie:
POLARIS – to tak na prawd臋 nazwa mojego jednoosobowego projektu, prezentuj膮cego muzyk臋 b臋dac膮 wypadkow膮 fascynacji klasyczn膮 muzyk膮 elektroniczn膮, muzyk膮 ambient, IDM, czasem muzyk膮 eksperymentaln膮.
Najwa偶niejsze osi膮gni臋cia:
– zaj臋cie 2-go miejsca w plebiscycie TOP-TLEN 2001 Jerzego Kordowicza w Programie Trzecim Polskiego Radia
– zaj臋cie 7-go miejsca w plebiscycie TOP-TLEN 2000 Jerzego Kordowicza w Programie Trzecim Polskiego Radia
– wielokrotny udzia艂 w mi臋dzynarodowej imprezie Ricochet Gathering w r贸偶nych miejscach 艣wiata
– koncerty w Polsce i Europie, w tym na nietypowych imprezach i nietypowych miejscach jak Pyromagic/MusicWave (festiwal fajerwerk贸w) czy wernisa偶 na Kasprowym Wierchu.
Instrumentarium:
Korzystam ze zr贸偶nicowanego intrumentarium, kt贸re zmienia艂o si臋 na przestrzeni lat.
Syntezatory, grooveboxy itp:
Roland XP-50 (do 2006r.)
Novation Nova (do 2011r.)
Waldord Microwave XT do 2011r.)
Korg Electribe EMX
Elektron Analog Four
Access Virus C
Roland TB-03
Cyclone Analogic TT-606
Software:
Ableton Live
Native Instruments Absynth
Native Instruments Kontakt
Native Instruments Massive
Inspiracje:
Inspiracj膮 jest dla mnie muzyka sama w sobie, choc nie tylko. Czasem s膮 to zdarzenia wok贸艂 mnie, wynik obserwacji 艣wiata, czasem osobiste prze偶ycia, przeczytana ksi膮偶ka czy obejrzany film. Slowem to wszystko co otacza ka偶dego z nas. My艣l臋, 偶e to w jaki spos贸b oddzia艂uje na nas otoczenie ma zawsze w mniejszym lub wi臋kszym stopniu odwierciedlenie w naszych dzia艂aniach i dotyczy praktycznie ka偶dej dziedziny 偶ycia. Muzyka jest dla mnie tylko hobby, po cz臋艣ci sposobem na 偶ycie, odskoczni膮 od codzienno艣ci i przeci臋tno艣ci.
Sk膮d to si臋 wszystko wzi臋艂o?
Zainteresowania muzyk膮 elektroniczn膮 mia艂em ju偶 w dzieci艅stwie, gl贸wnie za spraw膮 cz膮stej obecno艣ci tej muzyki jako podk艂adu dzwi臋kowego w programach TV (m.in. Sonda, prognoza pogody w Dzienniku TV).
Pierwsze kroki w tworzeniu w艂asnej muzyki podejmowa艂em na pocz膮tku lat 90-tych na 8-bitowym komputerze Atari i fantastycznym na owe czasy programie Chaos Music Composer. By艂a to muzyka typowa dla gier i tzw. demosceny. Podobnie rzecz sie mia艂a z komputerem Amiga i ProTrackerem. Chyba ka偶dy milosnik muzyki elektronicznej lub komputerowej pr贸bowal w贸wczas w taki spos贸b swoich si艂.
Po kilku latach przyszed艂 czas zainteresowania nurtem tzw. szko艂y berli艅skiej. Bezimmienna muzyka znana z dzieci艅stwa okaza艂a si臋 by膰 utworami z najlepszego okresu tw贸rczosci Tangerine Dream i Klausa Schulze. W mi臋dyczasie mia艂a miejsce wsp贸lpraca z w艂oc艂awskim trio HOLOGRAM, sp臋dzanie godzin u jednego z czlonk贸w grupy (Wojciech Sobolewski) nad programowaniem brzmien Korga Polysixa, Rolanda AlphaJuno 2 czy Korga Poly800, pr贸bujac tak偶e nagrywa膰 swoje pierwsze kompozycje. Nadal nie by艂a to jednak muzyka na wystarczaj膮co dobrym poziomie, poza tym dost臋p jedynie do cudzego sprz臋tu by艂 k艂opotliwym ograniczeniem.
Dopiero pod koniec lat 90-tych PC-ty znacznie lepiej zacz臋艂y nadawa膰 sie do pracy nad dzwi臋kiem i muzyk膮 ni偶 do tego czasu i tak przy pomocy komputera PC i po偶yczonego KorgaPOLY800 zacz臋艂y powstawa膰 moje pierwsze utwory.
Pseudonim/nazw臋 projektu zasugerowa艂y mi p艂yty i utwory innych wykonawc贸w, jakie sie w tym okresie ukaza艂y – a by艂y to „Mars Polaris” Tangerine Dream, „Polar Sequences” Biosphere czy wreszcie utw贸r „Polaris” – Remote Spaces. Jak si臋 potem okaza艂o „polaris” to do艣膰 typowa „nalepka” – t膮 nazw臋 nosz膮 zar贸wno urz膮dzenia ch艂odnicze, jak i g艂osniki czy nawet pociski nuklearne z czas贸w zimnej wojny. Powstaj膮ca muzyka by艂a wynikiem g艂臋bokich fascynacji nurtem „szkoly berlinskiej” (Tangerine Dream) a tak偶e muzyk膮 ambient i odmianami IDM czy downtempo